HISTORIA SZKOŁY

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ustkowie należy do najstarszych placówek oświatowych na terenie gminy Warta. Już u progu II-go tysiąclecia we wsi funkcjonowała ochronka. 1909 rok to ważna data w historii szkoły. "W tym właśnie roku-czytamy w Kronice Szkoły, która przetrwała do dziś-powstała ochronka dla małych dzieci". Mieściła się ona w budynku dworskim, którego właścicielem był dziedzic-Zdzisław Kamocki. Po pewnym czasie przekształcono ją w szkołę początkową, a następnie w szkołę powszechną.

W 1935 roku na gruntach resztówki rozpoczęto, z udziałem mieszkańców i nauczycielki Olgi Łeptakówny, budowę szkoły. Oddano ją do użytku w 1936 roku. W 1937 roku kierownikiem szkoły zostaje pan Stanisław Bartoszewicki. Pracę szkoły przerywa wybuch wojny.

6 marca 1945 roku szkoła wznawia swoją działalność z 160-oma dziećmi i nauczycielką Marią Musieniak. Jest to szkoła czteroklasowa, a dopiero w latach 50-tych -siedmioklasowa, aby w 1962 roku stać się szkołą ośmioklasową.

W 1972 roku SP w Ustkowie staje się szkołą gminną (filie: Socha i Tomisławice).

Kolejni kierownicy i dyrektorzy placówki:

1951-1976 - pan Sylwester Kamiński (1973-1976 - Gminny Dyrektor Szkół)

1976-1981 - pan Wacław Olszewski

1981-1990 - pan Józef Kucharski

od 1990 - pan Andrzej Piętek

Dziś SP w Ustkowie to placówka oświatowa z wysoko wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną i dobrymi wynikami nauczania. Od września 1996 roku to zreformowana szkoła sześcioklasowa.

Organizacja pracy szkoły, życie społeczne uczniów i nauczycieli uregulowane są licznymi przepisami, tworzonymi w oparciu o akty prawne MEN. Należą do nich: Statut Szkoły, Wewnatrzszkolny System Oceniania, Szkolny Zestaw Programów Nauczania, Program Wychowawczy Szkoły.

W szkole działają: Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców oraz Rzecznik Praw Ucznia.